Logo

O skladacích bicykloch

Čo je vlastne tá "skladačka"?

Skladací bicykel je jazdný bicykel, ktorý je možné zložiť do malého balíčka, ktorý sa prepravuje a uskladňuje oveľa ľahšie, ako bežný bicykel. Dnešné modely zložíte v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd a zložený bicykel je možné vziať do jednej ruky. To umožňuje jazdu na bicykli ľahko skombinovať s inými dopravnými prostriedkami

Skladacie bicykle v minulosti a dnes

Prvé "skladačky" sa objavili už na konci devätnásteho storočia. V prvej polovici 20. storočia našli skladacie bicykle významné uplatnenie v armáde, hojne sa používali v oboch svetových vojnách. S rozvojom masového automobilizmu v druhej polovici minulého storočia "skladačky" čiastočne miznú zo scény, od 80. rokov ale opäť nachádzajú svoje miesto, ako ideálna súčasť kombinovanej dopravy vo veľkých mestách. Od tej doby obľuba skladacích bicyklov stále rastie.

Skladací bicykel umožňuje uskladnenie na balkóne aj priamo v byte, kde zaberie oveľa menší priestor ako klasický jazdný bicykel. Pri dlhších cestách do zamestnania, do školy je možné skladací bicykel ľahko kombinovať s verejnou dopravou. Prídete k vlakovej stanici, kde so zloženým bicyklom nastúpite do vlaku. V cieľovej stanici ľahko a rýchlo bicykel rozložíte a pokračujete ďalej na bicykli. Pri každej ceste do práce si môžete pripadať ako na výlete a problémy s parkovaním sa pre vás stanú minulosťou.

Vo veľkých areáloch tento na priestor nenáročný bicykel zaistí ľahší presun zamestnancov v rámci firmy. A skladačka vám dobre poslúži aj vo voľnom čase, na dovolenke alebo pri víkendových výletoch. Skladacie bicykle sa stávajú veľmi obľúbenou výbavou lodí či karavanov, do kufra rodinného auta sa ich zmestí aj viac. Vďaka tomu sa môžete aj s bicyklami ľahko dopraviť na miesto vášho plánovaného výletu.

Eska alebo Favorit? Dahon, Tern, Brompton a Birdy!

Značku Eska pozná každý, však to  bola najrozšírenejšia skladačka socialistického Československa. Tradičný domáci výrobca (Eska, Favorit ai.) na našom trhu vystriedali nové značky a moderné technológie. Dnešnému trhu skladacích bicyklov dominuje najmä štvorica značiek Dahon, Tern, Brompton a Birdy. Dovoľte nám ich krátko predstaviť.

Skladacie bicykle Dahon - jednotka na trhu

Jednotkou na svetovom trhu skladacích bicyklov je značka Dahon, ktorú už v roku 1982 založil vesmírny fyzik a expert na laserové technológie David Hon. Počas viac ako 30-ročného pôsobenia Dahon získal niekoľko patentov a priniesol na trh množstvo inovácií, vďaka ktorým je na špičke svetového trhu. Svoje bicykle vyrába najmä v Číne a na Taiwane.
Dahon dnes ponúka vyše 30 rôznych modelov bicyklov vo veľkostiach kolies od 16 do 26 palcov s hliníkovými aj oceľovými rámami.

Skladacie bicykle Tern - nové technológie

V roku 2011 odchádza bývalá manželka Davida Hona Florence Shen a ich syn Joshua Hon s časťou zamestnancov z firmy Dahon, aby založili vlastnú značku skladačiek Tern.
V Európe sa Tern prvýkrát predstavil na veletrhu Eurobike 2011, kde priniesol technické inovácie pre bicykle založené na overených základoch z DAHON v novom dizajne. Tern postupne rozširuje svoju ponuku a pridáva ďalšie patentované technológie, napríklad unikátny systém skladania N-Fold a pevnejší kĺb OCL Joint. V súčasnosti vyrába dvadsaťšesť modelov v radoch Link, Verge, Joe, Eclipse, Castro a Swoop s veľkosťami kolies 20 ", 24" alebo 26 ".

Skladacie bicykle Brompton - britská elegancia

Brompton je len jeden. A to doslova. Všetky Brompton sú postavené na rovnakom ráme s 16 "kolesami. Ten môžete osadiť štyrmi druhmi riadidiel, jedno-, dvoj-, troj-, alebo šesťstupňovou prevodovkou a tromi typmi výbavy. Jedinečný systém skladania rámu bol patentovaný už v roku 1979 a Brompton od tej doby prešiel len s drobnými vylepšeniami.
Firmu Brompton Bicycle založil v roku 1976 Angličan Andrew Ritchie. Všetky Brompton sú dodnes vyrobené vo Veľkej Británii.

Skladacie bicykle Birdy - plne odpružené

Skladacie bicykle Birdy boli uvedené na trh v roku 1995 nemeckou spoločnosťou Riese und Müller. Ich rámy sa vyrábajú na Taiwane, montáž bicyklov však prebieha v Nemecku podľa zákazníkom volených komponentov. Sú to prvé plne odpružené skladacie bicykle a ich konštrukcia umožňuje veľmi komfortnú a zároveň športovejšiu jazdu. Vďaka hliníkovému rámu z jedného kusa bez kĺbu uprostred, dosahujú výborné jazdné vlastnosti a majú nízku hmotnosť.
Riese und Müller vyrába okolo desiatich modelov bicyklov s rôznou výbavou, kolesá sú štandardne 18 "s možnosťou konverzie na 16" alebo 20 ". Birdy ponúka niekoľko možností prevodov (napr. 8 alebo 14 stupňová nábojová prevodovka, 24 stupňový SRAM Dual Drive).

Ako si vybrať ten pravý skladací bicykel?

Nie je to úplne jednoduché, pretože každý má trochu iné požiadavky. Dôležité je, kde a ako budete skladací bicykel najčastejšie používať.

Kto bude bicykel využívať pre kombinovanú dopravu, kde bude bicykel často skladať a zároveň bude jazdiť len pár kilometrov denne, bude hľadať bicykel, ktorý sa čo najľahšie a najrýchlejšie skladá. Iní zase budú jazdiť dlhšie trasy bez potreby častého skladania bicykla. Uprednostní teda komfort jazdy a rýchlosť skladania či veľkosť zloženého balíčka nebude hrať významnú úlohu.
Dôležité teda je, ako často, ako ďaleko, po akom povrchu a akým terénom (po rovine či do kopcov?) budete jazdiť a ako často budete bicykel skladať.

Na čo sa teda pri výbere skladacieho bicykla zamerať?

Je skladanie bicykla ľahké a rýchle?

Zložiť "skladačku" je možné vďaka kĺbom - tie hlavné zvyčajne bývajú uprostred rámu a na predstavci riadidiel. Zložiť aj rozložiť bicykle by ste mali zvládnuť bez použitia náradia. Zamerajte sa aj na to, koľko čiastkových krokov musíte urobiť a ako zložité sú. Musí sa radenie, pedále, riadidlá či sedlo nastaviť do určitej polohy, než začnete bicykel skladať? Neušpiníte sa pri skladaní či prenosu od reťaze?

U súčasných modelov popredných značiek sa nemusíte ničoho báť, s trochou cviku zložíte bicykel do pol minúty. Celkovú rýchlosť v teréne samozrejme ovplyvňuje aj to, ako rýchlo je možné zložiť tašky a košíky a ak používate obal na bicykel, ako rýchlo ho otvoríte, umiestnite do neho zložený bicykel a opäť ho zapnete.

Zloženie bicykla vám radi predvedieme v našej predajni, odporúčame si ho tiež skúsiť niekoľkokrát nanečisto doma, aby ste získali v skladaní optimálnu zručnosť.

Nasledujúce inštruktážne videá ukazujú zloženie bicyklov Dahon, Brompton, Tern a Birdy:
 

Brompton - zloženie bicyklov

Dahon - zloženie bicyklov

Birdy - zloženie bicyklov

Tern - zloženie bicyklov

Aký je zložený bicykel veľký? Ako sa s ním manipuluje?

V prípade častého skladania nás bude zaujímať aj veľkosť zloženého balíčka. V zloženom stave majú bicykle rozmery okolo 40 × 60 × 80 cm, o každom centimetri rozhoduje najmä veľkosť kolies. Konštruktéri skladacích bicyklov preto väčšinou používajú kolesá malých veľkostí (najčastejšie medzi 16 a 20 palcami).

Zložený bicykel by malo byť možné odniesť v jednej ruke. Zložený balík by preto mal byť ľahko uchopiteľný a vyvážený, nemal by sa tiež samovoľne rozkladať. Niektoré bicykle preto majú systémy, ktoré ho držia pohromade napríklad pomocou zámkov alebo magnetov. Niektoré bicykle tiež umožňujú zloženú alebo čiastočne zloženú skladačku viesť s využitím vlastných kolies či pomocných koliesok.

Koľko váži skladací bicykel?

Hmotnosť bicykla ovplyvňuje obtiažnosť jazdy najmä v kopcovitom teréne. Dôležitá je tiež pre ľahké prenášanie, ľahké bicykle ľahko vynesiete aj niekoľko poschodí do bytu.

Skladacie bicykle sú väčšinou malé a pôsobia veľmi ľahkým dojmom. Bohužiaľ ale u nich nie je väčšinou možné využiť štandardných tvarov prvkov bicykla (najmä rámu), ktorý zaisťujú ideálny pomer medzi pevnosťou a množstvom použitého materiálu. Pre skladačky sú navyše potrebné prvky, ktoré na bežnom bicykli nenájdete - kĺbové mechanizmy, istiace páčky, atp.

Skladacie bicykle sú preto o niečo ťažšie ako by ste u tak malého bicykla čakali. Ich hmotnosť sa spravidla pohybuje medzi 10 a 15 kilogramami. To je hmotnosť zodpovedajúca bežnému bicyklu, alebo aj nižšia.

Je jazda na skladacom bicykli pohodlná? Možno skladací bicykel odpružiť?

Skladacie bicykle majú rôzne konštrukcie rámov s rôznymi vzdialenosťami riadidiel od sedla a pomery výšky sedla a riadidiel. Tieto pomery vzdialenosti možno ovplyvňovať pomocou nastavenia podsedlovky a riadidiel, ale len do určitej miery. Preto odporúčame skladacie bicykle pred kúpou osobne vyskúšať a nechať si ho odborne upraviť pre vlastnú postavu, aby jazda na ňom bola pohodlná.
Konštrukcia väčšiny skladacích bicyklov plne vyhovuje menším až stredným postavám, pre cyklistov vyšších ako 190 cm ale už niektoré modely môžu byť menej komfortné. Pre vysoké postavy sú vhodné napríklad bicykle Birdy. Majú totiž pevnejšiu konštrukciu bez kĺbu uprostred rámu a ich sedlovku možno nastaviť vyššie.
Veľkosť kolies potom má vplyv na pohodlnosť jazdy na nerovnom povrchu. Ak viete, že budete svoje skladací bicykel často používať na nerovnom teréne, je potrebné zvoliť skladačky s čo najväčšou veľkosťou kolies. Taká je potom ale prirodzene väčšia v zloženom stave. Skladacie bicykle obvykle nie sú odpružené, ako je zvykom u kolies trekingových a horských. Plné odpruženie tzv. elastoméry sú ale súčasťou konštrukcie skladacích bicyklov Birdy, čiastočne odpružené sú tiež Brompton.
Najmä pre jazdu v kopcovitom teréne je nutné zvážiť aj rôzne varianty prevodov. Dôležitý je nielen počet stupňov radenia, ale tiež rozpätie medzi jednotlivými stupňami (najmä ak porovnávate prevodovky rôznych výrobcov). Zamerajte sa aj na pomer prevhadzovačky k zadnému pastorku.
Kvalitu jazdy ovplyvňujú aj ďalšie komponenty bicykla - napr sedlo, pneumatiky a pod. Tie je možné dodatočne vymeniť, iba v prípade pneumatík je potrebné zvážiť, že sa výber u rôznych veľkostí ráfikov líši. Voľbu správnych pneumatík opäť ovplyvňuje to, kde sa budete najčastejšie pohybovať - na rovnej upravenej asfaltke oceníte užšie a hladšie pneumatiky ako v teréne.

Akú výbavu je možné na skladací bicykel doplniť? Uvezie skladačka nejakú batožinu?

Na skladacom bicykli je možné využiť aj ďalšiu doplnkovú výbavu. Odrazky spravidla bývajú súčasťou základnej výbavy, pneumatiky často majú reflexné pruhy, bicykel možno ale samozrejme tiež osvetliť (napríklad indukčnými bezbatériovými blikačkami Reelight). Aby ste sa na ňom nezašpinili, je dobré skladaciemu bicyklu doplniť blatníky a kryty reťaze.
Na prevážanie batožiny, alebo menšieho nákladu možno využiť predný i zadný nosič. Niektoré bicykle majú zadný nosič už v základnej výbave (napríklad niektoré modely značiek Dahon a Birdy), u iných je opäť voliteľným doplnkom. Vzhľadom k nízkemu rámu skladačiek však nie je príliš vhodné vešať brašne zo strany zadného nosiča.
Spôsob a rýchlosť upevnenia a odstránenia brašne, alebo koša potom ovplyvňuje aj celkovú operatívnosť pri skladaní a rozkladaní bicykla. Preto Vám neodporúčame doplnky, ktoré sa inštalujú napevno. Je vhodné využiť upínacieho systému, ktorý umožňuje kôš či tašku v priebehu niekoľkých sekúnd z bicykla sňať. Najrozšírenejší je upínací systém Klickfix, bicykle značiek Dahon a Tern preň majú špeciálny návarok na hlavovej rúrke riadidiel.

Možno skladací bicykel elektrifikovať? Skladací elektrobicykel!

S rozmachom elektrobicyklov začínajú tiež výrobcovia skladačiek zaraďovať do svojej ponuky aj elektrobicykle (napríklad Dahon Ikon Electric alebo Birdy Hybrid).
Ak sa ako majiteľ skladačky rozhodnete k elektrifikácii svojho bicykla, ponúkame Vám zákazkovú prestavbu bicykla na elektrobicykel.

V segmente skladacích elektrobicyklov sa na slovenskom trhu objavuje mnoho nových značiek a modelov. Citybikes Vám ponúka osvedčené modely skladacích elektrobicyklov vlastnej značky MyCity - MyCity Ready a MyCity Connect. Oba bicykle majú vynikajúcu výbavu, sú veľmi spoľahlivé a cenovo dostupné.
Náročným zákazníkom potom ponúkame špičkové nadčasové skladacie elektrobicykle Gocycle. To síce nie je skladačka v pravom slova zmysle - bicykel nie je možné v poriadku desiatok sekúnd zložiť, vziať do jednej ruky a po chvíli opäť rozložiť - bicykel je však možné ľahko prepraviť alebo uskladniť v prepravnom bagu alebo kufri s vnútornými rozmermi 60 × 76 × 38 cm.