Logo

NA BICYKLI PO VÁCLAVÁKU

12.2.2019

Niektoré európske veľkomestá sa už zmenili v "bicyklolandy", kde je mestský bicykel uznávaným dopravným prostriedkom. U nás sa na explóziu citybikov ešte len čaká.

NA BICYKLI PO VÁCLAVÁKU

25.5.2010    ABC    str. 36    Vychytávky_DAREK ŠMÍD_       

     Niektoré európske veľkomestá sa už zmenili v "bicyklolandy", kde je mestský bicykel uznávaným dopravným prostriedkom. U nás sa na explóziu citybikov ešte len čaká.

     Čo si predstavíte, keď niekto povie: "Idem do mesta." Ako prvé vás asi napadne, že dotyčný vyrazí na autobusovú zastávku, tam si počká na autobus, do ktorého sa natisne, aj keby mu mali trčať nohy z okna, a nechá sa vypľuť v centre. Druhou možnosťou je, že ho odvezú do mesta rodičia autom. Ale že by tam išiel na bicykli? To vás napadne ako posledné. Čo je zvláštne. Jazdiť po meste na bicykli je predsa tá najlepšia zo všetkých jázd.


Bicykloland

     Boli ste sa niekedy pozrieť v nejakom väčšom meste v Dánsku alebo v Holandsku? Nie? Tak to si kúpte letenku a leťte si to omrknúť. Čo tam uvidíte, vás možno prekvapí. Na bicykli tu totiž jazdia všetci. Ráno na ňom jazdia do práce alebo do školy, na poludnie si na ňom zájdu na obed, popoludní do obchodu a večer ho zaparkujú pekne u svojho domu, lesnej chyže alebo hausbótu, podľa toho, kde práve bývajú (bývanie v hausbóte nie je v Holandsku skutočne ničím výnimočným). V severoeurópskych mestách je jazda na bicykli prirodzená natoľko, že sa vám tu nielen oplatí, ale všetko vás tu v nej bude ešte podporovať. U autobusových alebo železničných staníc nájdete obrovské parkovisko len pre bicykle, pri každom obchode stojí rad stojančekov, a ak nemáte svoj vlastný bicykel, môžete si ho na jednom konci mesta požičať a na druhom vrátiť. Tento systém pred pár rokmi zaviedli v Paríži a je to obrovský hit.

Ako zo škatuľky


     V Česku je to bohužiaľ zložitejšie. Zatiaľ čo pre automobilovú dopravu sa tu hĺbi jeden tunel za druhým (pretože je v nej veľa peňazí), cyklisti sú vytláčaní na okraj verejného záujmu (pretože jazdiť na bicykli je takmer zadarmo). Bola by ale škoda nechať sa takýmto prístupom strhnúť a vzdať to.

     Jazdiť na bicykli je predsa super. A jazdiť na mestskom bicykli je jedna z tých najlepších vecí na svete. Pre mestskú cyklistiku dnes existuje obrovská ponuka bicyklov, ktoré sa od bežných športových bicyklov líši v niekoľkých zásadných smeroch. Takýto mestský bicykel vychádza z filozofie , že na neho chcete naskočiť párkrát denne, pohodlne sa doviesť trebárs do školy a pritom sa nechcete drieť, spotiť ani zašpiniť od oleja. To všetko mestské bicykle umožňujú. Prejdete sa na nich v rovnakom pohodlí ako v aute, a ešte v oveľa väčšom než v autobuse.

     Navyše sa pretiahnete, precvičíte, nadýchate sa vzduchu a nestrávite pol hodiny v zápche. V čom to kúzlo mestských bicyklov spočíva?

Elektrina miesto benzínu

     Spýtal som sa na to Martina Říhu, ktorý je jedným zo zakladateľov českej firmy Citybikes.cz. Keď prídete do ich pražského obchodíku, otvorí sa pred vami úplne nový svet - páni, takto môže vyzerať bicykel? Martin Říha, ktorý jazdí do práce i z práce na bicykli, mi mestských bicyklov predstavil hneď niekoľko. Na výber dnes máte z klasických mestských bicyklov holandského strihu (spoznáte ich tak, že sú spravidla čiernej farby a vyzerajú ako tie, na ktorých sa jazdí v Četnických humoreskách) rovnako ako zo supermoderných skladačiek (tie vyzerajú zase ako niečo z druhého dielu Návratu do budúcnosti ), a dokonca aj elektrobicyklov, ktoré vám pri šliapaní pomáhajú elektrickou energiou z batérie, ktorú si veziete pod nosičom a ktorú si môžete nabiť u každej zásuvky. "Človek môže celý týždeň priberať v autobuse alebo v aute a cez víkend sa potom zničí na horskom bicykli alebo sa môže hýbať na bicykli každý deň a cez víkend si potom pokojne oddychovať," hovorí pán Říha z firmy Citybikes. To znie dobre, nie?


Budúcnosť patrí bicyklom

     Vo vybavení mestských bicyklov nájdete niekoľko technických detailov, o ktorých môže bežná skladačka, favorit alebo horskáč len snívať. Predovšetkým ide o to, že mestský bicykel dostanete k dispozícii v plnej výbave - kúpite ho tak, aby ste na neho mohli nasadnúť a ísť.

     Blatníky má spravidla obrovské, pretože čas od času zaprší aj v meste, dynamo, ktoré poháňa svetla, je ukryté v náboji predného kolesa (na rozdiel od bežného dynama je teda skryté v jeho strede). Nechýba nosič, pretože keď jazdí človek po meste, tak so sebou väčšinou potrebuje niečo viesť, či už je to školská aktovka, taška alebo púzdro na notebook. U niektorých bicyklov potom nájdete aj také vychytávky, ako je kardanový hriadeľ (tyčka, ktorá sa otáča okolo svojej osi a prenáša krútiaci moment z pedálov na zadné koleso) miesto reťaze alebo spomínaná elektrobatéria, vďaka ktorej udržíte slušnú rýchlosť aj pri jazde do kopca.

Pred jazdou na net

     Cyklisti v Česku nemajú na ružiach ustlané. Čím viac ich ale zase začne jazdiť na bicykli, tým pohodlnejšie si nakoniec zase ľahnú, pardon, tým lepšie sa potom prejdú. Na českom internete nájdete niekoľko stránok, ktoré odporúčajú mestským cyklistom pohodlné a bezpečné trasy (napr. PrahouNaKole.cz), ktorých je žiaduce držať sa aspoň do doby, kedy u nás bude jazda na bicykli zase pohodlná a bezpečná.


***

Ako spoznáte mestský bicykel? 1 Mestský bicykel čiže citybike sa od toho bežného líši predovšetkým v tom, že je oveľa užívateľsky prístupnejší. K tomu, aby ste sa na ňom prešli, na sebe nemusíte mať priliehavý cyklistický obleček, nemusíte sa báť, že sa vám nohavice zamotajú do reťaze, a nehrozia vám ani ruky od Mouru v prípade, že sa budete musieť potýkať s dynamom kvôli tomu, aby ste si posvietili na cestu. To všetko mestský bicykel rieši. 1 Priamo hľaď: Na mestskom bicykli jazdec zaberá vzpriamenejšiz pozíciu ako na bicykli športovom. Sedadlo je posadené oproti riaditkám nižšie, a tak máte perfektný prehľad o tom, čo sa okolo vás deje. 1 Čistota pol zdravia: Prevody, dynamo, reťaz, to, všetko je na mestskom bicykli skryté buď pod krytom, alebo dokonale uzavreté tak, aby ste si o to neumazala svoj superluxusný oblek. 1 Zaraď rýchlosť a choď: Namiesto prevodníkov a meničov nájdete na mestskom bicykli nábojovú prevodku. S ňou môžete preradiť na inú rýchlosť, aj keď bicykel stojí. Na semaforoch potom budete king.


Foto popis| 1 V Asii je citybike nutnost
Foto popis| 1 Supermoderní se několika skládačka z změní v pohyby zavazadla úhledného dopravní plně funkční prostředek
Foto popis| 1 Vzpřímený posed, řazení nejen za jízdy a pohon, od kterého se nezmažete - to jsou hlavní rysy městského kola
Foto autor| FOTO CITYBIKES. CZ, SHUTTERSTOCK. COM