Logo

Furtošlap, skladačka a faborit

12.2.2019

Dvadsať rokov sme jazdili na horských bicykloch aj na nákup. Je na čase presedlať. Do mesta predsa patrí mestský bicykel. Sú veselé, sú hravé a sú IN.

Furtošlap, skládačka a faborit

22.4.2011    ZEN magazín    str. 36    Citybike_Milan Vidlák_       

 

     Dvadsať rokov sme jazdili na horských bicykloch aj na nákup. Je na čase presedlať. Do mesta predsa patrí mestský bicykel. Sú veselé, sú hravé a sú IN.

     Na bicykli jazdím asi ako každý - klasicky na výlety a do terénu. Ale rozhodne som nejazdil v Prahe do práce, to ma nenapadlo. Až som pred tromi rokmi videl v Londýne veľa ľudí na neuveriteľne pekných bicykloch, a keď som zistil, o čo ide, zriadil som si jeden sám, "hovorí Jan Janda, zamestnanec jednej mediálnej agentúry na pražskom Smíchově o momente, kedy si fixku teda festku alebo tiež furtošlap či furtšlap zriadil.

 

     Fixka, oficiálne fixed gear, je naozaj výnimočný bicykel - nemá napríklad vôbec brzdy. A ako napovedá názov, rozhodne si neodpočiniete. Jediný prevod je pevne spojený so šľapkami, takže ak by ste prestali šliapať, bolo by s vami amen. Brzdí sa elegantne šmykom a zaprením o riadidlá v predklone. "Ja som vedel, že to bude trochu adrenalín, a s tým som do toho aj išiel. Taxikári a niektorí vodiči na mňa dodnes trúbia a nadávajú mi. Koľkokrát sa mi stalo, že ma skoro napadli, "hovorí Honza.

     Kúzlo fixiek, vychádzajúci z dráhovej cyklistiky, pre mestské jazdenie objavili v 90. rokoch americkí messengeri. Potrebovali bicykel, ktorý je praktický, ľahký a na ktorom budú naozaj rýchli. "Je to oveľa rýchlejšie ako horský i cestný bicykel, pretože človek lepšie využíva kinetickú energiu a zotrvačnosť," pochvaľuje si Honza svoj najobľúbenejší dopravný prostriedok. A vymenúva ďalšie výhody - takmer nulovú údržba a skutočnosť, že keď bicykel nezamkne, "neskúsený zlodej na ňom pravdepodobne nebude schopný odísť".
     Okolo štýlu fixed gear postupne vznikla celá subkultúra, ktorá pred pár rokmi dorazila aj k nám - aj vďaka Janovi Jandovi, ktorý spolu s manželkou založil firmu Funbikes a začal tieto bicykle dovážať. "Je to pre nás jedno veľké hobby. Na fixkách sa nejazdí len po meste. Vecí, ktorý sa na nich dajú robiť, sú mraky, "hovorí Honza, ktorý minulý mesiac zorganizoval v Prahe preteky Garage Race. Okrem toho sa ale v Česku konajú aj majstrovstvá v bike póle, obdobe konského póla, a v zime sa fixed gear nadšenci dokonca zišli na Rat Race pretekoch v tuneli pod Vítkovom.

Elektrobicykel do práce, pre starších aj pre leňochov

     Najrýchlejšie rastúcim segmentom trhu s jazdnými bicyklami sú v posledných rokoch s prehľadom elektricky asistované bicykle teda elektrobicykle. Práve elektrobicykle eliminujú najväčší problém bicyklov čoby dopravného prostriedku: ako sa dostať do práce, a pritom sa nezapotit ani pri šliapaní do kopca. Priemerná cena elektrobicykla v západnej Európe síce presahuje 50 000 korún, napriek tomu idú skvele na odbyt. V niektorých českých e-shopoch je schipné zohnať ich za 10 000 - na nich ale kopec nevyjdete určite. Minimálna reálna cena elektrobicykla je zhruba 20-tisíc. Ale pozor - šliapať musíte aj na elektrobicykli!

Zložte si najštýlovejšiu skladačku

     Ale najprv zabudnite na rozheganú Esku, nočnú moru všetkých cyklistov, ktorá vyvolala k tomuto špeciálnemu bicyklu nadlho nedôveru. Keď sa ale pozriete na skladací bicykel anglickej firmy Brompton, ktorá sa počas svojej tridsaťpäťročnej histórie stala legendou, uvidíte čistú krásu.

     Brompton je najkompaktnejší bicykel s prehadzovačkou na svete, ktorý zložíte holými rukami jednoduchým grifom za 10 sekúnd. Potom ho strčíte do B Bagu a pohodlne vezmete do električky, kancelárie i do krčmy ... Všetky bicykle sú ručne skonštruované a zmontované priamo v Londýne vrátane väčšiny komponentov, a tak nehrozí rozpad ani vŕzganie. Konštrukcia zaisťuje aj pohodlné sedenie a prekvapivo rýchlu jazdu a vďaka šesťstupňovej přehazovačce sa nemusíte báť ani kopcov. Vlani dostal Brompton dokonca prestížnu Cenu kráľovnej v kategórii Inovácia. Jiří Svoboda: Nové veci nie sú pekné Jiří Svoboda najprv pracoval v realitách, potom ale zistil, že ho "kravaťácké posty" nebavia. A na plný úväzok začal renovovať veteránov a neskôr aj bicykle. Pred piatimi rokmi si postavil prvú fixku, ktorú videl u kamaráta v Berlíne. "Bol som úplne prvý, kto to v Prahe mal. Tak ma to nadchlo, že som si hovoril, že to postavím kamošom. Ale nikto to spočiatku nechcel, "smeje sa. Postupne ale pokupoval štyridsať starých Favoritov, ktoré ľudia vyhadzovali, a začal stavať hlavne štýlové mestské bicykle Faborit. Favority majú pre stavbu mestského bicykla ideálny rám a podľa Jiřího "nové veci nie sú pekné". Záujem neustále rastie a vo svojej dielni na Zličíně vyrobí jedno až dva bicykle za týždeň. "Bicykel skladám od skrutky s tým, že sa obnovujú alebo retušujú povrchové úpravy, a urobím z toho plne funkčný nový stroj. Neustále, celoročne dopĺňam, obchádzam zberne. Len toto povojnové závodné sedlo stálo tristo dolárov, "ukazuje na stôl a dodáva:" Ja ten bicykel vlastne dávam zadarmo a platí sa mi len práca. "

     Kolobežka Kostka City Cross: do mesta aj do terénu Alternatívou k mestským bicyklom je mestská kolobežka. Štýlové "kolobky" ponúka napríklad česká firma Kostka. Pôvodne zámočnícka firma, ktorá vyrábala aj rámy bicyklov, v roku 2002 využila existujúce technológie a začala výrobu kolobežiek vlastnej konštrukcie. Oproti bicyklu nevyžaduje kolobežka údržbu, ľahko ju naložíte do kufra aj do električky a bezpečne môžete jazdiť po peších zónach i napríklad v Metre. Na snímke Kocka City Cross s univerzálnym obutím Schwalbe Big Apple, s ktorým môžete vyraziť aj do terénu. Cena 5 590Kč.

 

Martin Říha Citybajky idú hore

     Keď pred desiatimi rokmi doslúžil Martinu Říhovi, vyštudovanému psychológovi, jeho starý Favorit, chcel si kúpiť nový bicykel. Ale vo všetkých obchodoch mu povedali, že podobné bicykle sa dávno nevyrábajú. Mestské bicykle všetkých druhov pritom vídal v celej Európe. S kamarátmi z gymnázia sa preto rozhodol, že ich v Česku začnú predávať. "Vyrazili sme sa pozrieť na najväčší veľtrh do Nemecka. A 40 percent všetkých bicyklov bolo práve mestských. Dosť príjemná zmena, keď uvážite, že tu je 99 percent všetkých bicyklov športových, "hovorí spolumajiteľ predajne Citybikes v pražských Vršovicích. Spočiatku ale o štýlové mestské bicykle z Dánska či Holandska príliš záujem nebol. "Vedeli sme ale, že to má zmysel. Snažili sme sa byť aj štýlotvorný a vysvetľovať, že to nie je športová cyklistika, ale cyklistika, ktorá supluje dopravu. Je to proste alternatíva, ktorá uľaví všetkým. "Martin Říha navyše zistil veľmi zaujímavú vec - v Česku je aj cyklistika záležitosťou statusu a ten, kto ide na bicykli, je považovaný za chudobného. "My sme najskôr mysleli prakticky a chceli sme ponúkať predovšetkým moderné mestské bicykle, pretože to tu nebolo. Dobre odpružené, osvetlené, pohodlné, so zakrytou reťazou, aby vám nezožral nohavice ... Potom sme ale zistili, že musíme ponúknuť aj štýlovejší a drahší bicykel okolo 30 tisíc korún, napríklad retrobicykel, ľuďom, ktorí majú na to, aby si kúpili drahé auto, "vysvetľuje vášnivý cyklista, ktorý jazdí do práce samozrejme na bicykli. Postupne vyvinula firma Citybikes aj vlastný rad My City. "Doteraz berieme napríklad bicykle Viva alebo Columbus, ako relatívne drahé bicykle s malou maržou. Ale vyvinuli sme si vlastný rad okolo 15 tisíc, čo je prijateľná cena. Našli sme partnerov, ktorí vedia vyrobiť rámy. Zvyšok už tak zložitý nebol. "Aj keď vlani zaznamenal trh s bicyklami celkovo pokles, záujem o mestské bicykle naopak masívne rastie. Čiže stav sa pomaly vracia k normálu. *


Foto popis| Jan Janda na jedné ze svých fixek, které také prodává
Foto popis| Městské elektrokolo MyCity Edison III s baterií LiION 36 V a sedmistupňovým řazením. Prodává Citybikes za 29 502 Kč.
Foto popis| Brompton S2L, cena 22 680 Kč. Nejlehčí model s rovnými, níže položenými řídítky pro sportovní jízdu. Dvourychlostní přehazovačka pro snížení hmotnosti. Váha 10,5 kg. Lze objednávat i ve třía šestirychlostním provedení. Výhradní dovozce do ČR www.anglickalegenda.cz.
Foto popis| Skládačku Brompton složíte či rozložíte holýma rukama za 10 sekund
Foto popis| Jiří Svoboda a jeho skvosty – nejstarší Favorit z roku 1952 (nad hlavou po pravici) a v rukou dřevěná designová řídítka od Jerryho Kozy. Výjimečně nová.
Foto popis| Elektroskládačka a nákladní kolo z obchodu Citybikes. Martin Říha (uprostřed) nabízí městská kola pro celou rodinu.
Foto popis| Amsterdam Fun ze Citybikes za 11 280 Kč
Foto autor| Foto Bára Prášilová, Tomáš Železný a archiv firem